-
Aktualno
Kaj se dogaja doma in v tujini na področju jedrske tehnologije, jedrske energije in kako blizu smo brezogljični jedrski prihodnosti?
Anže Pungerčič: »Odkritja lahko rešijo ogromno težav.«
Anže Pungerčič je magister jedrske tehnike, mladi raziskovalec na odseku za reaktorsko fiziko Inštituta Jožef Stefan in asistent za področje jedrske tehnike na Fakulteti za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani. Je predstavnik mlade generacije jedrskih strokovnjakov, ukvarja pa se z metodami za izračun zgorelosti jedrskega goriva. Medtem ko javnost še vedno begajo populistična strašenja pred radioaktivnimi odpadki, Anže Pungerčič raziskuje možnosti povečanja izkoristka goriva.
2023: Energija za mir in boj s podnebnimi spremembami
Generalni direktor Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Mariano Grossi je v začetku novembra spregovoril na 78. rednem zasedanju Generalne skupščine Združenih narodov. Kaj je povedal in kakšno vlogo ima miroljubna uporaba jedrske tehnologije danes?
Atomi za mir in sovjetska propaganda
Eisenhowerjev govor "Atomi za mir" je bil pomemben trenutek med hladno vojno. Kako je vplival tudi na Sovjetsko zvezo, ki je bila sredi oboroževalne tekme? Kaj se je dogajalo na področju znanstvenega razvoja in kako so spodbujali znanstveni razvoj?
EDF ponuja Sloveniji svojo tehnologijo, slovensko industrijo pa čakajo nove priložnosti
Na svetovni jedrski razstavi WNE 2023 je francoska družba EDF razkrila svoje jedrske ambicije. Predstavila je svoje predloge za novo slovensko jedrsko elektrarno JEK2 in podpisala sporazume s poljskimi in italijanskimi partnerji. Na dogodku so se predstavila tudi slovenska podjetja, ki s svojimi storitvami že desetletja podpirajo zanesljivost jedrskih elektrarn v Sloveniji in po svetu.
Švedska napoveduje kar 12 reaktorjev do leta 2045
Na Švedskem je vlada v sodelovanju s Švedskimi demokrati spremenila sporazum iz Tidöja in s tem začrtala pot za obilno širitev jedrske energije. Do leta 2035 želijo zgraditi novo jedrsko elektrarno, ki bo imela moč dveh velikih reaktorjev. In to še ni vse!
Okrogla miza o študijskih programih za trajnostni zeleni prehod v jedrski energetiki
Univerza v Mariboru je v sodelovanju z Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije 8. novembra 2023 organizirala okroglo mizo z naslovom "Študijski programi za trajnostni zeleni prehod (jedrska energetika)". Oglejte si posnetek.
Mednarodna agencija za energijo (IEA) povečuje vlogo jedrske energije
Mednarodna agencija za energijo (IEA) v najnovejši izdaji svoje publikacije »World Energy Outlook« prepoznava večji pomen jedrske energije pri svetovnem energetskem prehodu. Do leta 2050 pričakuje občutno povečanje jedrskih proizvodnih zmogljivosti.
Krško, 10. oktober: Prihodnost jedrske energije v Posavju in projekcija filma Jedrska zdaj
Serijo projekcij dokumentranega filma Oliverja Stona Jedrska zdaj (Nuclear Now) zaključujemo v Krškem. Pred filmom vas vabimo na okroglo mizo o prihodnosti jedrske energije v Posavju.
Dobimo se v torek, 10. oktobra, ob 18. uri v Kulturnem domu Krško.
Prihodnost jedrske energije v Sloveniji in premiera filma Jedrska zdaj - 5. oktober
Vabimo vas na okroglo mizo o prihodnosti jedrske energije v Sloveniji, ki ji bo sledila slovenska premiera dokumentarnega filma Oliverja Stona Jedrska zdaj (Nuclear Now)!
Dobimo se v četrtek, 5. oktobra, ob 18. uri v Kosovelovi dvorani Cankarjevega doma.
Tri inovacije z jedrskega področja so prejele nacionalna priznanja GZS
V okviru Dneva inovativnosti je Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) podelila nacionalna priznanja najbolj inovativnim podjetjem in inovatorjem v podjetjih in drugih organizacijah. Kar tri slovenska podjetja so dobila priznanja za inovacije na jedrskem področju.