Skip to main content

Jedrska energija v Ukrajini

Vsa svetovna javnost je usmerjena na vojno v Ukrajini, ki je med drugim v klubu držav z jedrskim programom proizvajanja električne energije. Ukrajina je močno odvisna od jedrske energije, saj 15 reaktorjev proizvede približno polovico električne energije, ki jo potrebuje država. Vsi njeni trenutni reaktorji so tipa VVER, in sicer ruske izdelave.

25 Februar 2022

 

Jedrski ukrajinski razvoj se je začel leta 1970, ko je bila Ukrajina del takratne Sovjetske zveze. Prva je bila leta 1977 zgrajena vsem svetu poznana elektrarna v Černobilu, blok 4 pa je prišel v pogon leta 1983. Po nesreči leta 1986 sta bila tri leta pozneje bloka 5 in 6 ukinjena.

Razvojni program Ukrajine

Obratovanje jedrskih elektrarn je ostalo relativno stabilno v letih, ko je država postala neodvisna od nekdanje Sovjetske zveze. Konec leta 1995 je bil jedrski blok Zaporožje 6 priključen na omrežje, zaradi česar je Zaporožje postala največja jedrska elektrarna v Evropi z neto zmogljivostjo 5700 MWe. Druga največja delujoča postaja je Gravelines, blizu Dunkerqueja v Franciji, z neto zmogljivostjo 5460 MWe. 

Avgusta in oktobra 2004 sta bili Khmelnitski 2 oziroma Rovno 4 priključeni na omrežje, s čimer je bil konec njune dolgotrajne in prekinjene gradnje ter dodanih 1900 MWe, da bi nadomestili izgubljeno z zaprtjem černobilskih enot 1 in 3 v letih 1996 oziroma 2000.

Prvotna načrtovana življenjska doba ruskih reaktorjev je bila 30 let, a so jim Ukrajinci z nadgradnjami pričakovano življenjsko dobo podaljšali. Septembra 2021 je ukrajinsko državno podjetje za jedrsko energijo Energoatom podpisalo sporazum z ameriško družbo Westinghouse za izgradnjo štirih reaktorjev AP1000 na uveljavljenih lokacijah v državi.

Moderna jedrska Ukrajina

Energoatom je hkrati z dogovori z Westinghousom začel z raziskavami o možnostih postavitve majhnih modularnih reaktorjev ameriškega podjetja NuScale – kot del svojega cilja 24 GWe jedrske zmogljivosti do leta 2040.

Ukrajina ima dostop do dveh dobaviteljev goriva: ruskega TVEL in Westinghouse. Večino goriva v ukrajinskih reaktorjih proizvaja TVEL, vendar država uvaja diverzifikacijo svojih virov goriva. Sredi leta 2021 je šest od 15 ukrajinskih reaktorjev delovalo na gorivu, ki ga je proizvajal Westinghouse.

V začetku tega meseca je predsednik uprave Energoatoma Petro Kotin dejal: »V skladu s protokolom elektrarne ne bodo delovale le v primeru bombnega napada. V takem slučaju se elektrarna ustavi, dokler grožnja ne bo odpravljena. V primeru izgube zunanjega napajanja v jedrski elektrarni začne delovati avtonomni sistem napajanja z močnimi dizelskimi agregati. Ukrajinske jedrske elektrarne so pripravljene na tak način delovanja. Zaloga dizelskega goriva se nahaja v jedrskih elektrarnah in bistveno presega uveljavljene standarde o nujni razpoložljivosti zalog nafte. Naše elektrarne so pripravljene tudi na primer letalske nesreče, neposrednega udara, saj sta zadrževalni prostor in reaktorska posoda zasnovana tako, da vzdržita ustrezna tveganja. V primeru ustavitve dobave jedrskega goriva, imajo naše elektrarne zalog za dve leti.«

 

Vir: World Nuclear News